Smrk – druhý nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd

Pokud se chystáte do Beskyd, ale Lysá hora vás pro množství turistů neláká, pak je vhodnou alternativou protější Smrk, který je po Lysé hoře druhou nejvyšší horou Moravskoslezských Beskyd. Při výstupu na tento beskydský vrchol mnoho turistů nepotkáte, pravděpodobně to bude tím, že vás nahoře nečeká žádná občerstvovací „stanice“, ale pouze několik laviček, klid a nádherné výhledy do okolí, například na Čeladnou, Kunčice pod Ondřejníkem, Frýdlantu nad Ostravicí, ale i na některé z beskydských vrcholů, a to v čele s již zmiňovanou Lysou horou. Vrchol smrku se nachází ve výšce 1276 m.n.m.

Bahno, les

A kde cestu na tento vrcholek začít? Nabízí se trasa z oblíbené Ostravice, kde se dostanete i po železnici a trasa přímo od železniční zastávky má okolo 8 km. V Ostravici rovněž doporučuji zakoupit svačinu a pití, pokud je již nemáte sebou, jelikož po cestě nahoru ani dolů už další možnost k nákupu nebude. Alternativou jsou potom trasy od vodní nádrže Šance, nebo z obce Bílá. Pokud zvolíte první trasu, tedy z Ostravice, čekají vás přibližně dva kilometry chůze po asfaltové cestě, kdy míjíte místní domky, až vejdete do lesa, kde se po chvíli cesta mění na kamenitou. Doporučuji nepřepálit první kilometry, síly se vám jistě budou hodit. Kopec je to poměrně prudký a náročný, místy je cesta blátivá, ale trasu zvládne pravděpodobně každý průměrný turista.
Hory, lesy
Po cestě můžete narazit na studánku, po několika poctivě vyšlapaných kilometrech dojdete na rozcestí, kde máte možnost na chvíli se posadit a odpočinout si, před dalším náročným stoupáním na vrchol. Jakmile si odpočinete, čeká vás další cesta serpentinami, tato část je však o poznání zajímavější, protože jdete místy po úzkých uličkách a chvílemi se můžete kochat krásnými výhledy. Jakmile se propletete úzkými chodníčky, čeká vás závěrečná část stoupání na vrchol, kdy jdete do posledního prudkého kopce, zde však už nejste omezeni úzkým chodníčkem, cesta je však ještě krkolomnější, proto se vyplatí na tento výšlap obout vhodné boty. Kolem pomníku Johna Lennona z roku 1982 se po chvíli dostanete až do cíle.

 

Geocaching

Tento druh zábavy získal nejen v České republice velkou oblibu snad u všech věkových skupin obyvatel. Napětí při samotném hledání spojené s radostí z nalezeného pokladu spolu s příjemnou procházkou přírodou, někdy možná spojené i s blouděním neznámým krajem, oslovilo především děti, ale své příznivce má i mezi dospělými. Je to prostě dobrodružství pro každého bez ohledu na věk.
lavička v lese.jpg
Cache (keška) je krabička, nejlépe z plastu označena názvem CACHE, jejíž umístění lze určit podle daných souřadnic pomocí GPS. V krabičce by měl být uložen např. malý notýsek nebo poznámkový blok (nejlépe i s propiskou, tužkou nebo jiným psacím náčiním), kam ten, kdo schránku objeví, uvede datum a své jméno a předmět tam uložený nahradí nějakým jiným, toto však nemusí dodržet v případě, že si nalezený předmět ze schránky nevezme. Nikdy neodnášejte notýsek ani psací potřebu, to tam musí zůstat pro další. Ti, kdo se vydávají za dobrodružnou výpravou za schovanými poklady, si říkají po česku „kačeři“ (geocacher).
díra ve stromě.jpg
Keška by měla být uložena mimo běžné dostupné cesty, i když to nemusí být pravidlem, ale přesto na atraktivním místě, indicie s podrobnostmi o jejím uložení by měly být podrobně popsány. Uložení má také svá pravidla, která je dobrá dodržovat, vzdálenost mezi dvěma by měla být přibližně kolem jedno sto šedesáti metrů. O zaznamenávání jednotlivých poloh a umístění krabiček s překvapením se starají revieweři.
Tak jako všechny hry, i tato má svá pravidla, která by měli všichni hráči dodržovat. Nikdy nenechávejte kešku na místech, kde stojí škola nebo školka, kde jsou umístěna hřiště pro děti nebo na hřbitovy nebo na místech těžko přístupných, aby nedošlo k úrazu.
Vzhledem k tomu, že se jedná hlavně o hru určenou dětem, není vhodné do krabiček umisťovat některé věci, jako jsou např. potřeby pro kuřáky a jídlo (z hygienických důvodů).