Jak vycházíte se svými rodiči

Vycházet dobře se svými rodiči je obrovská výhoda v mnoha směrech. Můžete si navzájem vypomáhat a rodiče vám budou vaši snahu oplácet i mnoha zkušenostmi, které za svůj život nasbírali. A zkušenost, ta je někdy k nezaplacení, díky ní obejdete řadu úskalí, ušetříte spoustu financí i zdravotních problémů a dalších komplikací, které život přináší. Buďte svým rodičům vděční a nabídněte jim kromě hmotné pomoci či výpomoci v domácnosti i něco jiného – pěkné prožitky.

sloni v ZOO

Vezměte své rodiče na výlet

Rozhledny – naše země patří k těm, kde rozhledny mají své místo již odnepaměti. A když ne přímo rozhledny, tak alespoň vyhlídková místa. V některých zemích takové štěstí nemají, zejména tam, kde převažuje nížina, jako je např. Polsko, Pobaltí nebo evropská část Ruska. A chcete-li tip na zajímavé rozhledny, kde se bude z výhledu do krajiny tajit dech nejen vašim rodičům, ale i vám samotným, pak zavítejte na Tanvaldský Špičák, Bramberk, Královku a Štěpánku.  Všechny naleznete v Jizerských horách, vzdálené od sebe jen pár kilometrů.

motýl v botanické zahradě

Jeskyně – prohlídka jeskyní s krápníkovou výzdobou by se také mohla vašim rodičům zamlouvat, a jeskynních systémů je u nás také dostatek. Mohli byste si prohlédnout i ty méně známé a navštěvované, jako jsou např. Chýnovská jeskyně u Tábora, Bozkovské dolomitové jeskyně u Semil anebo Koněpruské jeskyně v Českém krasu.

Botanické a zoologické zahrady – co potěší snad každého staršího člověka, je pohled na přírodní krásy rostlin a živočichů. Botanické zahrady jsou v České republice na špičkové úrovni a namátkou bychom mohli vyjmenovat v Praze Tróji a na Albertově, v Liberci nebo v Bečově nad Teplou, v Děčíně či v Budyni nad Ohří. Zoologických zahrad je u nás několik desítek, a která z nich je nejkrásnější – těžko určit, ovšem neměli byste si nechat ujít tu pražskou, je velmi členitá a posazena v zajímavém kopcovitém terénu.

Každý se potřebuje svěřit, pokud to ve vztahu neklape

Je jasné, že pokud to mezi dvěma lidmi ve vztahu neklape, potřebují se někomu svěřit. Často takoví lidé poté píší svým kamarádům, které znají již velmi dlouho a to o nějakou radu. Někteří dokonce s někým ze svých kamarádů zajdou například na kávu nebo na drink, kde proberou vše, co je trápí. Je pravda, že někdy je dobré vyslechnout si názor někoho třetího, protože takový člověk vám může dát svůj pohled na věc a zkusit vám poradit, jak danou situaci vyřešit. Něco takového byste ale měli probrat s člověkem, kterému opravdu věříte a znáte se již velmi dlouho. Nejlepší by bylo, pokud by daný člověk znal nějakou dobu i vaši polovičku, aby si mohl udělat představu.

stříhání listu

Je nejlepší, pokud člověk řeší dané problémy přímo s osobou, se kterou daný člověk je, ale někdy to prostě nejde tak snadno. Proto je možné, že si například žena půjde pro radu ke své kamarádce, se kterou společně vymyslí, jak by to měla žena se svým mužem vyřešit tak, aby se ho například nedotkla, nebo to neskončilo tak, že půjdou od sebe.

Jsou problémy, které ve výsledku problémy ani nejsou, protože se opravdu jedná jen o hloupost. Jsou ale věci, které lze za velké problémy považovat a je potřeba se řešení nevyhýbat, protože by to mohlo vést k průseru. Některé věci mohou vztah velmi ovlivnit a to jak v pozitivním tak klidně i negativním smyslu. Bylo by nejlepší, pokud se nějaký problém objeví, něco takového co nejdříve začít řešit, aby se daný problém vyřešil a vše zase bylo dobré.

problémy lidí

Jsou lidé, kteří do doby, než nebude problém vyřešen, nejsou schopni s druhou osobou komunikovat, protože jim vadí, že je zde něco, nad čím druhý jen mává rukou a danou věc neřeší. Každý člověk má naučeno k věcem přistupovat jinak. Je proto potřeba udělat vše proto, aby se dané problémy co nejdříve vyřešili a bylo vše zase v pořádku.

S řešením problémů by nikdo neměl čekat příliš dlouho, pokud to ovlivňuje život daného člověka.

Mezigenerační bydlení

Mezigenerační bydlení bylo trendem v dobách minulých, kdy mnozí stavěli dvojdomky s tím, že až děti vyrostou, alespoň jedno bude se svou rodinou bydlet ve společném domě s rodiči. Ten z nás, kdo se již oženil nebo vdal, ví, že to není moc dobré řešení, a že je to mnohdy nejrychlejší cesta, jak se v rodině rozhádat. Každý člověk potřebuje své soukromí a rodiče jednoho z manželů ho můžou dost narušit, mají totiž tendenci svým dětem stále dávat nechtěné rady a podobně.

dům se zahrádkou

Ovšem jsou i rodiny, kterým tento způsob bydlení nečiní zvláštní potíže a v rodině mají stále pěkné vztahy. Klíčem k úspěchu je totiž uvědomit si naplno své role a dodržovat určitá pravidla. Obě rodiny by si měli uvědomit, že obytná část té druhé je pro ně nedotknutelná. Je nutné plně respektovat soukromí a na návštěvu chodit jen, když jste vyzváni. To platí jak pro rodiče, tak ale i pro mladý pár. Jejich dítě bylo celý život zvyklé chodit ke svým rodičům bez nějakého ohlášení, bydlí-li v dvougeneračním domku, musí si uvědomit, že rodiče jsou teď sousedé a plně respektovat jejich soukromí. Respektováním soukromí se myslí i záležitosti, které můžeme v druhé domácnosti občas slyšet, jako jsou například hádky partnerů nebo křik na děti. Ani k těmto věcem není vhodné se vyjadřovat a už vůbec ne chlácholit děti, kterým bylo zrovna vynadáno. Pokud uvidíte, že vaše vnoučata jsou za něco kárána, v žádném případě do toho nevstupujte, ať souhlasíte či nikoliv. Myslete na to, že to nejsou vaše děti a nemůžete se nikdy stavět mezi ně a jejich rodiče.
babička a vnoučata

O společné prostory se starejte a uklízejte je spravedlivě. Je lepší společnou chodbičku vytřít dvakrát než vůbec. O zahrádku také pečujte citlivě, klidně péči ponechte na té rodině, kterou to baví a pokud to baví rodiny obě, domlouvejte se a doplňujte se. Zpravidla to bývá tak, že čím jsou rodiče starší, tím více prací na zahradě připadne mladé rodině. Při dodržování pravidel, tak nemusí být mezigenerační bydlení zkázou pro dobré rodinné vztahy, ale může naopak dobře fungovat.