Je obezita doménou žen?

19.9.2019 @ 12:05

Obezita a nadváha. Slova skloňovaná ve všech pádech. Trápí se jí více ženy nebo muži? Asi spíše ženy, které se také s tímto problémem snaží urputně bojovat.

Možná by si ženy měly uvědomit, že kromě jiných faktorů, jejich váhu částečně ovlivňuje i období, kterým zrovna prochází. V každém životním úseku náš metabolismus pracuje trochu jinak a od toho se také odvíjí i změny tělesné váhy.socha obézní ženy.jpg

Záleží na tom, zda dospíváme, chystáme se na těhotenství nebo již těhotné jsme nebo jsme právě v menopauze. U dospívajících dívek dochází ke změnám psychickým a hlavně fyzickým. Některé dívky se obalí v oblasti hýždí, boků a stehen. V tomto období dívky tyto změny velmi špatně snáší. Pokud, ale budou dodržovat vhodnou životosprávu společně s dostatkem pohybu, určitě si přirozenou štíhlost zachovají. S nějakým kilem po porodu asi bojuje většina maminek. Váhový nárůst, který ženy v těhotenství nabraly, se někdy dost těžko shazuje. Těžší to mají maminky, pokud kojí. V takovém případě jen stěží mohou přistoupit k nějakým razantním dietním opatřením. Vhodné je přidat do jídelníčku více ovoce a zeleniny, pokud to nevadí kojenému miminku. Jídelníček by měly doplnit o více pohybu.nevhodné potraviny.jpg Svižné procházky s kočárkem jim určitě přijdou vhod. Ve středním věku, kdy na sebe mají ženy více času, většinou už jim odpadla péče o děti, si můžeme jídelníček a pohyb upravit podle svých potřeb. Nejhorší období nastává v menopauze. Vlivem úbytku hormonů bohužel nastává nerovnováha mezi přijatou a vydanou energií. Neznamená to, že každá žena v menopauze bude mít nadváhu, přestože jim přibývá v těle více tukové tkáně. Důležité je dodržovat psychickou a fyzickou aktivitu společně s vhodným stravováním. Protože ženám v menopauze hrozí riziko osteoporózy, je důležité doplňovat dostatečné množství vápníku. Rozhodně nechtějte zhubnout najednou příliš radikálně. Raději se pokuste udržovat si stále optimální váhu.