Každé schodiště potřebuje zábradlí

26.4.2022 @ 8:38

Když se řekne zábradlí, co vás napadne jako první? Bude to kovová část, kterou pokaždé chytáte, když domů nesete nákup do třetího patra? Nebo to naopak bude dřevěná část, o kterou se opíráte, když vycházíte v rodinném domku do ložnice v prvním poschodí? Nebo si hned vzpomenete na ten typ, který máte v práci, kolem kterého každý den prolítnete alespoň tisíckrát? Každého z nás jistě hned něco napadne, pokud se s ním každý den nesetkáváte, tak si alespoň určitě vybavíte, jak vypadá ve své „základní“ podobě.

V dnešní době si však můžete vybírat z desítek různých druhů.

V prvé řadě rozdělujeme schodiště na interiérová a exteriérová a podle toho také samozřejmě můžete rozdělit i samotné zábradlí na schodiště.

Některé typy se dají použít do exteriérů, tedy do venkovního prostředí, jiné směle používáme jenom uvnitř domů, bytů či dalších objektů, takže se vždy jedná o interiérový typ, který není vhodný do venkovního prostředí, kde by se mohl zničit. Na základě toho také určujeme, z jakého materiálu by měl být vyroben.

moderní dům, návrh

Do exteriérů můžete používat jakoukoliv ocel, takže schodiště může být z oceli a zábradlí například z nerezu. Dají se však kombinovat i další typy, například s prosklenou výplní uvnitř, třeba na balkon nebo na terasu.

V interiéru zase velice často vidíme doplnění dřevem. Máte dřevěné nášlapy na schodišti ve svém rodinném domě a nevíte, jak to doplnit, aby vám zábradlí nerozbilo celkový design, ale jen ladně, hezky a moderně doplňovalo kompletní vzhled? V tom případě bude ideální nerez skombinovat například se dřevem, ať už ve formě madla nebo i dalších doplňků, tyček, palisád a podobně.

komerční budova

Každý si může vybrat podle svého vkusu. Materiály, ale i celkový vzhled můžete vytvářet podle toho, co se vám líbí, ale třeba také podle toho, co je moderní nebo naopak co se snadno udržuje v čistotě.

V některých objektech může se jednat i o komerční objekty, kanceláře, ale také o nemocnice nebo bazény se naopak setkáváme s tím, že materiál musí být spíše praktický na údržbu a čistotu, naopak v soukromém sektoru se více dbá na konečný design.