Stolní PC vs. notebook

1.5.2023 @ 5:29


Váháte, zda si máte domů pořídit stolní počítač nebo notebook? Která varianta lepší?

Proč si pořídit stolní PC:
–        poměr ceny a výkonu oproti notebooku je nesrovnatelný, zvláště pro ty, kteří chtějí svoje počítačové zařízení nadále rozšiřovat. Stolní počítače mají téměř ve všech případech výkonnější procesor. Pokud si k tomu můžete zároveň dovolit dostatečně velkou pracovní plochu, je pro Vás varianta stolního počítače lepší.
–        zároveň k počítači počítejte s pořízením monitoru, vhodný je miminálně 17“ palcový.
–        dalším „pro“ pro pořízení stolního počítače je snadná údržba a drobné opravy. Stačí otevřít case, vyluxovat prach, zkontrolovat kabeláž a případně vyměnit vadný komponent za nový.
–        ani výměna grafické karty nebo procesoru nepředstavuje u stolního počítače žádný velký problém

Proč si pořídit notebook:
–        notebook je vhodná varianta pro lidi, kteří počítač používají jak doma, tak jsou nuceni brát si ho s sebou na cesty nebo do práce (je pro časté přenášení přímo dělaný), a obě varianty si nemohou např. finančně dovolit.
–        jsou energeticky úspornější než stolní počítače, jsou vhodné pro ty, kteří nemají doma tak velkou pracovní plochu.
–        budete ovšem omezeni rozšiřitelností svého počítačového zařízení, ta je u notebooků omezenější, variantou může být externí příslušenství, které ale v případě potřeby budete muset nosit stále s sebou.
–        při nutnosti opravy je to u notebooků složitější, laik by se do ní rozhodně neměl pouštět sám a svěřit raději opravu odborníkům

Pokud jste se rozhodli pro obě varianty, ale máte omezený finanční rozpočet, zkuste si ke stolnímu počítači pořídit notebook malý, nebo zkuste počítačová zařízení repasovaná, kde se ceny pohybují mnohem níže, většinou jde o značkové počítače, pořídíte je i se zárukou a velmi kvalitně Vám mohou sloužit ještě spoustu let, poté se např. můžete při koupi nového zařízení rozhodnout definitivně.

Author